Gisák a technika (2. díl)

Vítejte u druhého dílu našeho seriálu Gisák a technika. Nejprve bych chtěl odpovědět na otázku: Potřebuju na GIS výkonný počítač? NE (ale jsou jistá omezení, řekneme si později)

Se kterým počítačem jsem začal já? Svůj první ntb jsem si koupil před nástupem na vysokou školu v roce 2013 a byl to počítač nižší střední třídy. Konkrétně se jednalo o Lenovo G580  s následujícími parametry a cenou přibližně 12 000 Kč.

  • procesor: Intel core i5 3210 m
  • harddisk: 500 GB 5400 ot/min
  • grafická karta: NVIDIA GT 635 M
  • ram: 4GB
  • os: Win 7

Kupodivu ho mám dodnes a na většinu úloh mi postačuje. Nicméně během let došlo k některým vylepšením. Jako první upgrade bylo nutné navýšit RAM a to ze 4 GB na 12 GB, dokoupením 8GB modulu. Osobně toto vidím jako klíčové, pro práci s GIS, grafikou a vubec pohodlné práci s vícero aplikacemi. Další upgrade proběhl výměnou starého plotnového disku za nové SSD ADATA Ultimate SU 800 (500 GB) a s tím i přechod na win 10. SSD disk notebooku vdechl nový život a i dnes, téměř po 10 letech je tento HW naprosto dostačující.

Na začátku bylo zmíněno, že pro práci s “GIS” není třeba super výkonného stroje a ve velké míře postačuje i základní domácí notebook. Kde jsou ale limity?

Důležité je také říci, zda pracujeme s komerčními sw nebo open source. Obecně QGIS v aktuálních verzích běží o něco svižněji i na strojích, které nemají příliš výkonný HW. Na druhou stranu z osobní zkušenosti musím říci, že i ArcGIS Pro se dá provozovat na strojích téměř 10 let starých, které už tehdy nepatřili mezi výkonné “železo”.

Osobně ve své práci spatřuji dvě hlavní oblasti, ve kterých je nutné mít silný stroj:

Práce s rastrovými daty

Pokud potřebujete zpracovávat velké rastry, velké množství či složité výpočty, zde už se bez výkonnějšího HW neobejdete, pokud tedy nechcete trávit u počítače mnoho zbytečných hodin.

Práce s 3D daty

Pro práci ve 3D je důležitá především grafická karta, která umožní vykreslení složitých scén. Zejména pokud máte rádi architekturu tak existuje komerční sw City Engine, který umožňuje modelování rozsáhlých měst s použitím GIS dat a tzv. procedurálním modelováním. Bývá využit např. v herním a filmovém průmyslu.

2 komentáře

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*